agenda exposities

Amsterdam, Gallery Delaive (Spiegelgracht 23): Friends, werk van Sam Francis en Walasse Ting. Van 9 december t/m 30 januari; ma t/m za 10.30-17.30u....

beeldende kunst
Delft, Galerie De Sigarenfabriek (Brabantse Turfmarkt 75a): werk van leden van Arti et Industriae. Van 7 december t/m 7 januari; do t/m zo 13-17u. Tel. 015-2568431 (www.sigarenfabriek.nl).

beeldende kunst
Den Haag, Gemeentemuseum (Stadhouderslaan 41): i.p.v. Mashkov, recente aankopen met werk van Andy Warhol, Frank Stella, Markus Lüpertz, Jörg Immendorff, Sebastian Gögel, Anton Henning, Marlene Dumas, Erik van Lieshout e.a. Van 9 december t/m 25 maart; di t/m zo 11-17u. Tel. 070-3381111 (www.gemeentemuseum.nl).

beeldende kunst
Heerlen, Stadsgalerij (Bongerd 18): Borderliners, Nederlandse schilderkunst na 1950 met werk van Michel Huisman, Twan Janssen, Rik Meijers, Thomas Raat, Berend Strik e.a.; schilderingen van Markus Frings; Schnitt mit dem Küchenmesser aux quatre mains, collages van Benoît Hermans en Hannah Höch (1889-1978). Van 9 december t/m 25 februari; di t/m vr 11-17u do tot 20u za zo 13-17u. Tel. 045-5772210 (www.stadsgalerijheerlen.nl).

beeldende kunst
Hoorn, Hotel Mariakapel (Korte Achterstraat 2a): We have net curtains, architectonische interventies, installatie en referenties van Nathan Edmunds, Toby Huddlestone en Anton Goldenstein. Van 10 december t/m 14 januari; vr t/m zo 14-17u. Tel. 0229-273573 (www.hotelmariakapel.nl).

beeldende kunst
Rotterdam, Galerie Kralingen (Gashouderstraat 9): Het beeld door licht tot kleur gefilterd, ijzeren beelden en schilderijen van Shartella Santiago en schilderijen van Sebastian Petersen. Van 9 december t/m 31 januari; wo t/m za 14-18u vr tot 20u. Tel. 010-4135454 (www.galeriekralingen.nl).

beeldende kunst
Zutphen, Galerie de Leesbibliotheek (Nieuwstad 66): beelden van Vistorine Loomans en Theo de Feyter. Van 10 december t/m 21 januari; do t/m za 13-17u Tel. 0575-516034 (www.leesbibliotheek.nl).

beeldende kunst
LOPENDE TENTOONSTELLINGEN

beeldende kunst
Amersfoort, Armandomuseum (De Elleboogkerk): Mijn schuld is niet van hier, combineert bijbel, mythologie en het werk van Armando, t/m 15 april; di t/m vr 11-17u za zo 12-17u. Tel. 033-4614088

beeldende kunst
(www.armandomuseum.nl).

beeldende kunst
Amstelveen, Cobra Museum (Sandbergplein 1-3): Hommage, overzicht van het werk van mede-oprichter van de CoBrA-beweging Anton Rooskens (1906-1976), t/m 25 februari; De rake lijnen van Picasso, toont de etsserie Suite Vollard uit de jaren dertig van Picasso, t/m 4 februari; di t/m zo 11-17u. Tel. 020-5475050 (www.cobra-museum.nl).

beeldende kunst
Amsterdam, Stedelijk Museum CS (Oosterdokskade): Just in time, presenteert de voorstellen voor de jaarlijkse Gemeentelijke Kunstaankopen met beeldende kunst van LAT, Mariana Castillo Deball, Germaine Kruip e.a., t/m 11 maart; The Vincent, werk van de genomineerden voor deze prijs: Urs Fischer, Andrei Monastyrski, Dan Perjovschi, Wilhelm Sasnal en Cerith Wyn Evans, t/m 14 januari; dagelijks 10-18u. Tel. 020-5732737 (www.stedelijk.nl).

beeldende kunst
Amsterdam, Van Gogh Museum (Paulus Potterstraat 7): Vincent van Gogh en het Expressionisme, met werk van Egon Schiele, Oskar Kokoschka, Gustav Klimt, Emil Nolda, Wassily Kandinsky en Van Gogh zelf, t/m 4 maart. Geopend dagelijks 10-18u vr 10-22u. Tel. 020-5705252 (www.vangoghmuseum.nl).

beeldende kunst
Amsterdam, Rijksmuseum (Stadhouderskade 42): De verteller, alle tekeningen van Rembrandt (tweede deel), t/m 31 december. Dagelijks 9-18u. Tel. 020-6747000 (www.rijksmuseum.nl).

beeldende kunst
Amsterdam, KIT Tropenmuseum (Linnaeusstraat 2): Inside Iran, schilderijen van de Iraanse kunstenaar Khosrow Hassanzadeh, t/m 7 januari; ma t/m zo 10-17u. Tel. 020-5688215 (www.tropenmuseum.nl).

beeldende kunst
Amsterdam, Joods Historisch Museum (Nieuwe Amstelstraat 1): De ‘joodse’ Rembrandt, toont met schilderijen en tekeningen de mythevorming rond Rembrandt en zijn speciale band met joden, t/m 4 februari; dagelijks 11-17u. Tel. 020-5310310 (www.jhm.nl).

beeldende kunst
Amsterdam, Allard Pierson Museum (Oude Turfmarkt 127): Objecten voor de eeuwigheid, grafgiften en voorwerpen rond de dood uit het oude Egypte, t/m 25 maart; di t/m vr 10-17u za zo 13-17u. Tel. 020-5252556 (www.uba.uva.nl/apm).

beeldende kunst
Arnhem, Museum voor Moderne Kunst (Utrechtseweg 87): De droom van het levende beeld, sculptuur, schilderijen, tekeningen en grafiek van John Rädecker (1885-1956), t/m 28 januari; Barendsoog, tekeningen, schilderijen en videoloops van Barend van Hoek, t/m 7 januari; di t/m vr 10-17u; za zo 11-17u. Tel. 026-3512341 (www.mmkarnhem.nl).

beeldende kunst
Breda, Breda’s Museum (Parade 12-14): Vakantieliefde, in fotografische documenten, filmfragmenten, oud en nieuw reclamemateriaal en historische reisvoorwerpen, t/m 25 februari; di t/m zo 10-17u. Tel. 076-5299300 (www.breda-museum.nl).

beeldende kunst
Den Bosch, Stedelijk Museum (Magistratenlaan 100): Spring therapy, ontwerp en installatie in de vorm van een parklandschap van de Franse ontwerpster Matali Crasset, t/m 25 februari; Post Horizon, installaties, video- en tekenwerken van kunstenaarsduo Persijn Broersen en Margit Lukács, t/m 7 januari; keramiek van Picasso, t/m 7 januari; di do 13-21u wo vr t/m zo 13-17u. Tel. 073-6273680 (www.sm-s.nl).

beeldende kunst
Den Bosch, Noordbrabants Museum (Verwersstraat 41): Kunst rond 1900, gemeenschapskunst van Derkinderen, Roland Holst, Dijsselhof e.a., t/m 7 januari; di t/m vr 10-17u za zo 12-17u. Tel. 073-6877877 (www.noordbrabantsmuseum.nl).

beeldende kunst
Den Haag, Gemeentemuseum (Stadhouderslaan 41): grafisch werk van Jan van der Zee (1898-1988), t/m 28 januari; Toorop en Klimt, de invloed van Toorop (1558-1928) op Klimt (1862-1918), t/m 7 januari; Room with a view, werk van René Daniëls, Joris Geurts, Carel Visser en Ricarco Brey, t/m 4 februari; di t/m zo 11-17u. Tel. 070-3381111 (www.gemeentemuseum.nl).

beeldende kunst
Den Haag, GEM (Stadhouderslaan 43): Nederland Duitsland, Nederlandse en Duitse schilderkunst van David Schnell, Rezi van Lankveld en Martin Eder e.a., t/m 21 januari; di t/m zo 12-18u. Tel. 070-3381133 (www.gem-online.nl).

beeldende kunst
Den Haag, Mauritshuis (Korte Vijverberg 8): Rubens & Brueghel samen, de twaalf mooiste 17de-eeuwse schilderijen van kunstenaarsvrienden Rubens en Brueghel naast werk gemaakt met De Clerck en Snijders, t/m 28 januari; di t/m za 10-17u zo 11-17u. Tel. 070-3023435 (www.mauritshuis.nl).

beeldende kunst
Dordrecht, Dordrechts Museum (Museumstraat 40): De kracht van kleur, schilderijen, gouaches en tekeningen naast documenten van Bram van Velde (1895-1981), t/m 21 januari; di t/m zo 11-17u. Tel. 078-6482148 (www.dordrechtsmuseum.nl).

beeldende kunst
Eelde, Museum De Buitenplaats (Hoofdweg 76): Grafiek Nu, nieuwe prenten van 150 Nederlandse grafici, t/m 7 januari; di t/m zo 11-17u. Tel. 050-3095818 (www.museumdebuitenplaats.nl).

beeldende kunst
Eindhoven, Van Abbemuseum (Bilderdijklaan 10): boekwerken van Machteld Tee-kens, t/m 26 januari; schilderijen, tekeningen en handgeschreven instructies van Lee Lozano, t/m 7 januari; affiches en pamfletten van Lawrence Weiner, t/m 7 januari; De zeurclub, muurschilderingen van Lily van der Stokker, t/m 1 april; di t/m zo 11-17u do tot 21u. Tel. 040-2381000 (www.vanabbemuseum.nl).

beeldende kunst
Groningen, Groninger Museum (Museumeiland): Cha Cha. Fenomeen Herman Brood, met enkele schilderijen en tekeningen en een reconstructie van het atelier van Herman Brood, t/m 28 januari; tekeningen en grafiek van De Ploeg, Heckel, Mueller, Barlach e.a., t/m 7 januari. Geopend: di t/m zo 10-17u. Tel. 0900-8212132 (www.groningermuseum.nl).

beeldende kunst
Haarlem, Theo Swagemakers Museum (Stoofsteeg 6): Leven en geloven, olieverfschilderijen van Theo Swagemakers, t/m 31 december; do t/m zo 13-17u. Tel. 023-5327761 (www.swagemakersmuseum.nl).

beeldende kunst
Haarlem, De Hallen (Grote Markt 16): tekeningen en aquarellen van Kalervo Palsa en films van Anu Pennanen uit Finland, t/m 11 februari; di t/m za 11-17u zo 12-17u. Tel. 023-5115775 (www.dehallen.com).

beeldende kunst
Helmond, Gemeentemuseum (Kasteelplein 1): Berlijn rond 1900, tekeningen, grafiek en foto’s van de Duitse kunstenaar Heinrich Zille, t/m 11 februari; di t/m vr 10-17, za-zo 13-17u. Tel 0492-587716 (www.gemeentemuseumhelmond.nl).

beeldende kunst
Leiden, De Lakenhal (Oude Singel 28): toont landschappen van Rembrandt, t/m 7 januari; di t/m zo 10-17u. Tel. 071-5165360 (www.lakenhal.nl).

beeldende kunst
Leiden, SieboldHuis (Rapenburg 19): Maanlicht, 100 prenten van Tsukioka Yoshitoshi (1839-1892), t/m 28 januari; di t/m zo 10-17u. Tel. 071-5125539 (www.sieboldhuis.org).

beeldende kunst
Maastricht, Bonnefantenmuseum (Avenue Céramique 250): aquarellen, word-vitrines en fotowerken van Bethan Huws, t/m 14 januari; schilderijen en werken op papier van René Daniëls, t/m 31 december; di t/m zo 11-17u. Tel. 043-3290190 (www.bonnefanten.nl).

beeldende kunst
Nijmegen, Het Valkhof (Kelfkensbos 59): De laatste uren van Herculaneum, kunstschatten uit in 79 verwoest Herculaneum, t/m 18 maart. Isaac Israels in het ziekenhuis, tekeningen en aquarellen van Israels, t/m 28 januari. Geopend: di t/m vr 10-17u za zo 12-17u. Tel. 024-3608805 (www.museumhetvalkhof.nl).

beeldende kunst
Oss, Museum Jan Cunen (Molenstraat 65): De adem der natuur, 100 Nederlandse landschappen van Willem Roelofs (1822-1897), t/m 25 februari; di t/m zo 12.30-16.30u. Tel. 0412-629328 (www.museumjancunen.nl).

beeldende kunst
Otterlo, Kröller-Müller Museum (Houtkampweg 6): De kunstpaus, H.P. Bremmer, toont met schilderijen en tekeningen de invloed van de Haagse kunstkenner Bremmer (1871-1956) in de Nederlandse kunstwereld, t/m 28 januari; di t/m zo 10-17u. Tel. 0318-591241 (www.kmm.nl).

beeldende kunst
Rotterdam, Boijmans Van Beuningen (Museumpark 18-20): video-installaties, schilderijen en tekeningen van Erik van Lieshout, t/m 4 februari; stillevens van 17de-eeuwse meester Willem Kalf (1619-1693), t/m 18 februari; Rembrandts passie, 16de- en 17de-eeuwse Nederlandse prentkunst van Rembrandt, Maarten de Vos, Hendrick Goltzius e,a., t/m 15 januari; monumentale wandschildering van Jan van der Ploeg, t/m 1 januari 2007; di t/m zo 11-17u. Tel. 010-4419400 (www.boijmans.nl).

beeldende kunst
Rotterdam, Kunsthal (Museumpark): KK Outlet, tien jaar werk van reclamebureau KesselsKramers, t/m 14 januari; Lust, erotische tekeningen van cartoonist Peter van Straaten, t/m 21 januari; overzicht van het werk van beeldhouwer Henry Moore, t/m 28 januari; di t/m za 10-17u zo 11-17u. Tel. 010-4400301 (www.kunsthal.nl).

beeldende kunst
Rotterdam, TENT. (Witte de Withstraat 50): Sense and sensitivity, geschiedenis in het werk van de van jonge Rotterdamse kunstenaars Axel Reusch, Boris van Hoof en Lizan Freijsen e.a., t/m 14 januari; di t/m zo 11-18u. Tel. 010-4135498 (www.tentplaza.nl).

beeldende kunst
Scheveningen, Museum Beelden aan Zee (Harteveltstraat 1): In fluïdum, beeldhouwwerken van Johan Tahon, t/m 11 februari; di t/m zo 11-17u. Tel. 070-3585857 (www.beeldenaanzee.nl).

beeldende kunst
Schiedam, Stedelijk Museum (Lange Haven 145): Vrienden voor het leven, keuze uit de Altena Boswinkelcollectie, t/m 7 januari; Ieder het zijne, actuele geschiedenis in sculpturen en videoperformances van Fernando Sánchez Castillo, t/m 25 februari; Kamer der herinnering, een zolder vol herinneringen in een installatie met films en video’s van Marjan Laaper, t/m 7 januari; di t/m za 11-17u zo 12.30-17u. Tel. 010-2463666 (www.stedelijkmuseumschiedam.nl).

beeldende kunst
Spanbroek, Scheringa Museum (Spanbroekerweg 162): Dick Pieters in detail, schilderijen van Pieters van 1970 tot heden, t/m 28 januari; dagelijks 10-17u. Tel. 0226-351111 (www.scheringamuseum.nl).

beeldende kunst
Tilburg, De Pont (Wilhelminapark 1): toonaangevende werken van Willem de Kooning (1904-1997) naast prentenboeken uit de collectie van Rudi Oxenaar, t/m 28 januari; dertig jaar tekeningen van Jan Andriesse, t/m 7 januari 2007; di t/m zo 11-17u. Tel. 013-5438300 (www.depont.nl).

beeldende kunst
Utrecht, Centraal Museum (Nicolaaskerkhof 10): Franse passie, 19de-eeuwse Franse schilderkunst en fotografie uit Nederlandse collecties met werken van Courbet, Daubigny, Monet e.a., t/m 11 maart;Werkplaats Jan van Scorel, schilderijen uit de collectie Oude Schilderkunst waaronder drie gerestaureerde schilderijen van Jan van Scorel, t/m 14 januari; di t/m zo 12-17u vr 12-21u. Tel. 030-2362362 (www.centraalmuseum.nl).

beeldende kunst
Utrecht, BAK (Lange Nieuwstraat 4): Concerning ‘Knowledge production’, project met onderzoek, film, performance, discussie, publicatie, gesprekken en lezingen met kunstenaars, curatoren en wetenschappers over kennosproductie binnen de hedendaagse kunst, t/m 16 december; Raw footage/ Scapegoats, video- installatie van Arnout Mik over de ervaring en weergave van oorlog, t/m 24 december; wo t/m vr 12-17u za zo 13-17u. Tel. 030-2316125 (www.bak-utrecht.nl).

beeldende kunst
Venlo, Museum van Bommel van Dam (Deken van Oppensingel 6): Het lokkend avontuur, toont het werk van Pieter Defesche (1921-1998); Aangeraakt, toont het werk van studenten van Defesche, onder wie Ton Boelhouwer, Hans van Hoek, Stijn Peeters, Luuk Wilmering en Hans de Wit, t/m 7 januari; di t/m zo 11-17u. Tel. 077-3513457 (www.vanbommelvandam.nl).

beeldende kunst
Vlissingen, deWillem3 (Oranjestraat 4): Machines en verwanten, monumentaal beeldend werk van Wim Hofman; Tussen tijden, recente beelden van Eveline van Duyl; installatie van Machteld van der Wijst, t/m 14 januari; di t/m zo 12-17u. Tel. 0118-415505 (www.burobk.nl).

beeldende kunst
Vijfhuizen, Kunstfort (Spieringweg 613): beelden van Tom Claassen, t/m 17 december; vr t/m zo 13-17u. Tel. 023-558 9013 (www.kunstfort.nl).

beeldende kunst
Zwolle, Paleis a/d Blijmarkt (Blijmarkt 20): Mix Fundatie-Artez, werk van jonge Zwolse kunstenaars onder wie Harro van Aalderen, Elise van der Linden, Leonie Meijer, Marinda Veeneman, t/m 18 februari; di t/m zo 11-17u. (www.museumdefundatie.nl).

vormgeving
Amsterdam, Galerie droog @ home (Staalstraat 7b): Workers / Designers, servieslijn gebaseerd op klassiekers van porseleinfabrikant Bernadaud van het jonge Franse ontwerpcollectief 5.5. designers. Van 11 december t/m 28 januari; di t/m zo 12-18u. Tel. 020-5235050 (www.droogdesign.nl).

vormgeving
Amsterdam, Rai: Sieraad, beurs met werk van sieraadontwerpers en zilversmeden. Van 7 t/m 10 december; do 13-18u vr za zo 11-18u. Tel. 0548-366860 (www.sieraad2006.nl).

vormgeving
Den Haag, Gemeentemuseum (Stadhouderslaan 41): Glas uit de Oriënt, de geschiedenis van islamitische glaskunst. Van 9 december t/m 18 maart; di t/m zo 11-17u. Tel. 070-3381111 (www.gemeentemuseum.nl).

vormgeving
LOPENDE TENTOONSTELLINGEN

vormgeving
Amsterdam, Stedelijk Museum CS (Oosterdokskade): Erasmusprijs 2006, zestig affiches en ander werk van de winnaar, de Franse grafisch vormgever Pierre Bernard, t/m 8 januari; dagelijks 10-18u. Tel. 020-5732737 (www.stedelijk.nl).

vormgeving
Amsterdam, Serieuze Zaken Studioos (Bilderdijkstraat 66): divers glaswerk van Bernard Heesen, t/m 31 december; di t/m za 12-18u. Tel. 020-4275770.

vormgeving
Eindhoven, Design Academy (Emmasingel 14): Museum huis, werk van jonge en van gevestigde vormgevers (Tord Boontje, Julia Lohmann, Hella Jongerius, Frank Gehry), bijeengebracht door Li Edelkoort, t/m 29 januari; Dutch village, nieuwe ideeën, prototypen en producten van vijftig ontwerpers van de Design Academy onder wie Hella Jongerius, Studio Job, Jurgen Beij en Kiki van Eijk, t/m 7 januari; dagelijks 11-18u. Tel. 040-2393939 (www.designacademy.nl).

vormgeving
Leerdam, Nationaal Glasmuseum (Lingedijk 28): Fragile from Finland, hedendaagse Fins glasontwerp, t/m 14 januari; di t/m vr 10-17u za zo 13-17u. Tel. 0345-612714 (www.nationaalglasmuseum.nl).

vormgeving
Leeuwarden, Fries Museum (Turfmarkt 11): Mode in zwart-wit, het Fries kostuum in zwartwit foto’s naast schilderijen en originele kostuums, t/m 26 januari 2007; di t/m zo 11-17u. Tel. 058-2555500 (www.friesmuseum.nl).

vormgeving
Leiden, Rijksmuseum van Oudheden (Rapenburg 28): Schitterend glas, 450 glaswerken uit de oudheid (o.a Egypte en het Romeinse Rijk), t/m 4 maart; di t/m vr 10-17u za zo 12-17u. Tel. 071-5163163 (www.rmo.nl).

vormgeving
Utrecht, Museum Catharijneconvent (Lange Nieuwstraat 38): Van kelk tot koffiekan, kerkelijke objecten, sieraden en gebruiksvoorwerpen van edelsmid Jan Noyens (1918-1982), t/m 7 januari; di t/m vr 10-17u za zo 11-17u. Tel. 030-2317296 (www.catharijneconvent.nl).

fotografie
Amsterdam, Mercurius (Prins Hendrikkade 20): Teder, tederheid in werk van 87 fotografen onder wie Hans Aarsman, Martijn Beekman, Werry Crone, Corb!no, Joost van den Broek e.a. Van 10 t/m 17 december; wo t/m zo 13-19u. Tel. 020-6184132 (www.lubberhuizen.nl).

fotografie
Edam, Jazzclub Mahogany Hall (Zeevangsdijk 7a): jazzfoto’s van Piter Doele (1943-2006). Van 10 december t/m 1 februari; tijdens concertavonden en elke zo 14-17u. Tel. 0299-621496 (www.mahoganyhall.nl).

fotografie
Maastricht, Centre Cèramique (Avenue Cèramique 50): Couleur locale, documentaire fotografie van twee christelijke subculturen in Maastricht van Jan Klaren. Van 10 december t/m 21 januari; wo vr 10.30-17u di do 10.30-20.30u za 10-15u zo 13-17u. Tel. 043-3505626 (www.centreceramique.nl).

fotografie
LOPENDE TENTOONSTELLINGEN

fotografie
Amsterdam, Foam, Fotografiemuseum (Keizersgracht 609): Risk, selectie uit de Joop Swart Masterclass, t/m 7 januari; Les quartiers Nord de Marseille, fotoserie van Alex Kals, t/m 13 december; Coming Soon & Minutes to Midnight, werk van Trent Park, t/m 10 december; The Kate Show, uiteenlopende kunstenaars hebben laten inspireren door Kate Moss, t/m 14 december; dagelijks 10-17u do vr tot 21u. Tel. 020-5516546 (www.foam.nl).

fotografie
Amsterdam, Stedelijk Museum CS (Oosterdokskade): Facts, Fictions and Stories, projecten van fotografenduo Adam Broomberg en Oliver Chanarin, t/m 25 februari; dagelijks 10-18u. Tel. 020-5732737 (www.stedelijk.nl).

fotografie
Amsterdam, Galerie Van Zoetendaal (Keizersgracht 488): Give me your image, project van Bertien van Manen, t/m 1 januari; wo t/m za 13-18u. Tel. 020-6249802 (www.vanzoetendaal.nl).

fotografie
Den Haag, Fotomuseum (Stadhouderslaan 43): selectie uit het werk van Gregory Crewdson, t/m 25 februari; di t/m zo 12-18u. Tel. 070-3381144 (www.fotomuseumdenhaag.nl).

fotografie
Groningen, Noorderlicht Fotogalerie (Akerkhof 12): Omstreken, werk van Harry Cock, t/m 21 januari; di t/m zo 11-18u. Tel. 050-3182227 (www.noorderlicht.com).

fotografie
Haarlem, Spaarnestad Photogallery (Groot Heiligland 37): Stills, stereofoto’s en verhalen rond leven en werk van de Haarlemse ondernemer, pionier, fotograaf en wereldreiziger J.G. Mulder (1896-1922), t/m 28 januari; di t/m za 12-17 zo 13-17u. Tel. 023-5185152 (www.spaarnefoto.nl).

fotografie
Haarlem, De Vishal (Grote Markt 20): Night & Day, dag en nacht in het landschap door Evelien van den Bogaert, Axel Funke, Ellen Kooi e.a., t/m 17 december; di t/m za 11-17u zo 13-17u. Tel. 023-5326856 (www.devishal.nl).

fotografie
Tilburg, De Pont (Wilhelminapark 1): Rêverie, twee recente fotoseries van Charlotte Dumas, t/m 21 januari; di t/m zo 11-17u. Tel. 013-5438300 (www.depont.nl).

architectuur
Haarlem, ABC architectuurcentrum (Groot Heiligland 47): Zelfvoorzienende leefmilieus, plannen en praktijkvoorbeelden van Dennis Moet (Park), Ludo Boeije (Arcadis), Rickerd van der plas en Rop van Loenhout (Attika Architekten) voor een duurzame leefomgeving; voorts Het verander(en)de landschap, veranderingen van agrarisch gebied rond Haarlem in een multifunctionele ruimte. Van 9 december t/m 4 februari. Geopend: di t/m za 12-17u zo 13-17u.Tel. 023-5340584 (www.architectuurhaarlem.nl).

architectuur
LOPENDE TENTOONSTELLINGEN

architectuur
Arnhem, Historisch Museum (Bovenbeekstraat 21): 100 jaar bouwen aan Arnhem, overzicht van architectuur en stedenbouw in Arnhem met bouwtekeningen, foto’s, briefkaarten, films en geluidsfragmenten, t/m 1 april; di t/m vr 10-17u za zo 11-17u. Tel. 026-4426900 (www.hmarnhem.nl).

architectuur
Nijmegen, Architectuurcentrum (Kannenmarkt 6): Charles Estourgie, een bevlogen vakman, toont reproducties van de oorspronkelijke ontwerpstudies van verschillende gebouwen van architect Charles Estourgie (1884-1950), t/m 7 januari; vr za zo 13-17u. Tel. 024-3244382 (www.architectuurcentrumnijmegen.nl).

architectuur
Rotterdam, Nederlands Architectuurinstituut (Museumpark 25): Stad noch land, kaarten, tekeningen en foto’s tonen de ontwikkeling van het gebied tussen de stad en agrarisch gebied in Heerlen, Dorst en de Haarlemmermeer, t/m 25 februari; di t/m za 10-17u zo 11-17u. Tel. 010-4401200 (www.nai.nl).

lezingen
Den Haag, Fotomuseum: vanavond literaire salon met Joost Zwagerman n.a.v. de fototentoonstelling van Gregory Crewdson.

lezingen
Eindhoven, MU: vanavond om 20u debat over de ontwikkeling en toekomst van de vjcultuur o.l.v. Annet Dekker (Montevideo) met Michael Faulkner, Edith Garcia, Lucas van der Velden, Stanzacrew e.a.

lezingen
Tilburg, Ruimte X: zondag (13u) spreekt Marianne van Kerkhoven (dramaturg Kaaitheater Brussel) over politiek in het theater.

letteren
Amsterdam, Perdu: vrijdag een programma met ‘omgevingsliteratuur’ waaraan meewerken: Atte Jongstra, Josien Laurier, Floor Haakman en K. Schippers; zaterdag (16u) PEN Nobellezing door Ger Groot over Orhan Pamuk en om 20.30u dichtersavond over vermoorde en vervolgde dichters. Met Anne Vegter, Erik Menveld, Wim Brands e.a.

letteren
Amsterdam, Paradiso: zondag van 13 tot 17u de Beurs van Kleine Uitgevers.

laatste kans
Amsterdam, Bijbels Museum (Herengracht 366): Rembrandt en de bijbel , t/m 10 december; ma t/m za 10-17u zo 11-17u. Tel. 020-6242436 (www.bijbelsmuseum.nl).

laatste kans
Amsterdam, Museum het Rembrandthuis (Jodenbreestraat 4): Rembrandt en Uylenburgh, handel in meesterwerken, t/m 10 december; dagelijks 10-17u vr tot 21u. Tel. 020-5200400 (www.rembrandthuis.nl).

laatste kans
Amsterdam, Stedelijk Museum CS (Oosterdokskade): keuze uit de collectie door kunstenaar Tino Sehgal, t/m 10 december; dagelijks 10-18u. Tel. 020-5732737.

laatste kans
Den Haag, Escher in het Paleis (Lange Voorhout 74): Kunst per post, t/m 10 december; di t/m zo 11-17u. Tel. 070-3624061 (www.escherinhetpaleis.nl).

laatste kans
Den Haag, Gemeentemuseum (Stadhouderslaan 41): werk van Co Westerik, t/m 10 december; di t/m zo 11-17u. Tel. 070-3381111 (www.gemeentemuseum.nl).

laatste kans
Sittard, Museum Het Domein (Kapittelstraat 6): Defaultproperties, t/m 10 december; di t/m zo 11-17u. Tel. 046-4513460.

Meer over