[agenda] beeldende kunst

Almere, Museum De Paviljoens (Odeonstraat 3): Vertaalde werken, installaties, foto’s en videowerken van Barbara Visser, t/m 15 april; wo za zo 12-17u do vr 12-21u....

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Amstelveen, Cobra Museum (Sandbergplein 1-3): Hommage, overzicht van het werk van mede-oprichter van de CoBrA-beweging Anton Rooskens (1906-1976), t/m 25 februari; De rake lijnen van Picasso, toont de etsserie Suite Vollard uit de jaren dertig van Picasso, t/m 4 februari; di t/m zo 11-17u. Tel. 020-5475050 (www.cobra-museum.nl).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Amsterdam, Stedelijk Museum CS (Oosterdokskade): Just in time, voorstellen voor de jaarlijkse Gemeentelijke Kunstaankopen met beeldende kunst van LAT, Mariana Castillo Deball, Germaine Kruip e.a., t/m 11 maart; The Vincent, werk van Urs Fischer, Andrei Monastyrski, Dan Perjovschi, Wilhelm Sasnal en Cerith Wyn Evans, t/m 14 januari; dagelijks 10-18u. Tel. 020-5732737 (www.stedelijk.nl).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Amsterdam, Van Gogh Museum (Paulus Potterstraat 7): Vincent van Gogh en het Expressionisme, met werk van Egon Schiele, Oskar Kokoschka, Gustav Klimt, Emil Nolda, Wassily Kandinsky en Van Gogh zelf, t/m 4 maart. Geopend: dagelijks 10-18u vr 10-22u. Tel. 020-5705252 (www.vangoghmuseum.nl).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Amsterdam, Museum Van Loon (Keizersgracht 672): Le Nouveau Siecle, met als inspiratiebron het museum Van Loon nieuw werk van jonge hedendaagse kunstenaars zoals Michael Raedeker, Germaine Kruip, Rezi van Lankveld, Chris Evans, Daniel Roth, t/m 15 januari; wo t/m ma 11-17u. Tel. 020-6245255 (www.museumvanloon.nl).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Amsterdam, Museum het Rembrandthuis (Jodenbreestraat 4): Tour de France 1646, de rivier de Loire in tekeningen van Lambert Doomer (1624-1700) en Willem Schellinks (1627-1678), t/m 11 februari; dagelijks 10-17u vr tot 21u. Tel. 020-5200400 www.rembrandthuis.nl).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Amsterdam, Joods Historisch Museum (Nieuwe Amstelstraat 1): De ‘joodse’ Rembrandt, toont met schilderijen en tekeningen de mythevorming rond Rembrandt en zijn speciale band met joden, t/m 4 februari; dagelijks 11-17u. Tel. 020-5310310 (www.jhm.nl).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Amsterdam, Smart Project Space (Arie Biemondstraat 105-111): Fumus Fugiens, de dood in beeld en geluid met werk van o.a. Elisabeth Shimana, Jack Pierce, Ineke Kopelman en Daniel Roth, t/m 10 februari; di t/m za 12-22u zo 14-22u. Tel. 020-4275951 (www.smartprojectspace.net).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Arnhem, Museum voor Moderne Kunst (Utrechtseweg 87): De droom van het levende beeld, sculptuur, schilderijen, tekeningen en grafiek van John Rädecker (1885-1956), t/m 28 januari; Barendsoog, installatie met tekeningen, schilderijen en videoloops van Barend van Hoek, t/m 7 januari; di t/m vr 10-17u; za zo 11-17u. Tel. 026-3512341 (www.mmkarnhem.nl).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Den Bosch, Stedelijk Museum (Magistratenlaan 100): Spring therapy, ontwerp en installatie van Matali Crasset, t/m 25 februari; Post Horizon, installaties, video- en tekenwerken van kunstenaarsduo Persijn Broersen en Margit Lukács, t/m 7 januari; keramiek van Picasso, t/m 7 januari; di do 13-21u wo vr t/m zo 13-17u. Tel. 073-6273680 (www.sm-s.nl).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Den Bosch, Noordbrabants Museum (Verwersstraat 41): Kunst rond 1900, gemeenschapskunst van kunstenaars, architecten en ontwerpers onder wie Derkinderen, Roland Holst, Eisenloeffel, Dijsselhof e.a., t/m 7 januari; di t/m vr 10-17u za zo 12-17u. Tel. 073-6877877 (www.noordbrabantsmuseum.nl).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Den Haag, Gemeentemuseum (Stadhouderslaan 41): Geef acht!, het militaire genre in 19de eeuwse kunstwerken van onder meer Breitner, Israëls en Van der Leck, t/m 9 april; i.p.v. Mashkov, recente aankopen met werk van Andy Warhol, Frank Stella, Markus Lüpertz, Jörg Immendorff, Sebastian Gögel, Anton Henning, Marlene Dumas, Erik van Lieshout e.a., t/m 25 maart; grafisch werk van Jan van der Zee (1898-1988), t/m 28 januari; Toorop en Klimt, de invloed van Toorop (1558-1928) op Klimt (1862-1918) met ook werken van Khnopff en Minne, t/m 7 januari; Room with a view, hoogtepunten uit De Bouwfonds Kunstcollectie met werk van René Daniëls, Joris Geurts, Carel Visser en Ricarco Brey, t/m 4 februari; di t/m zo 11-17u. Tel. 070-3381111 (www.gemeentemuseum.nl).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Den Haag, GEM (Stadhouderslaan 43): Nederland Duitsland, Nederlandse en Duitse schilderkunst van Aaron van Erp, Matthias Weischer, Tjebbe Beekman, David Schnell, Rezi van Lankveld en Martin Eder, t/m 21 januari; di t/m zo 12-18u. Tel. 070-3381133 (www.gem-online.nl).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Den Haag, Mauritshuis (Korte Vijverberg 8): Rubens & Brueghel samen, de twaalf mooiste 17de-eeuwse schilderijen van kunstenaarsvrienden Rubens en Brueghel naast werk gemaakt met De Clerck en Snijders, t/m 28 januari; di t/m za 10-17u zo 11-17u. Tel. 070-3023435 (www.mauritshuis.nl).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Eindhoven, Van Abbemuseum (Bilderdijklaan 10): boekwerken van Machteld Teekens, t/m 26 januari; Lee Lozano met schilderijen, tekeningen en handgeschreven instructies, t/m 7 januari; affiches en pamfletten van Lawrence Weiner, t/m 7 januari; De zeurclub, muurschilderingen van Lily van der Stokker, t/m 1 april; di t/m zo 11-17u do tot 21u. Tel. 040-2381000 (www.vanabbemuseum.nl).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Groningen, Groninger Museum (Museumeiland): De magie van Finland, schilderijen en tekeningen van Akseli Gallen-Kallela (1865-1931), t/m 15 april; Cha Cha. Fenomeen Herman Brood, toont een reconstructie van het atelier van Herman Brood, naast enkele schilderijen en tekeningen, t/m 28 januari; tekeningen en grafiek van De Ploeg, Heckel, Mueller, Barlach e.a., t/m 7 januari. Geopend di t/m zo 10-17u. Tel. 0900-8212132 (www.groningermuseum.nl).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Haarlem, Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62): In het licht van Italië, op Italië geïnspireerde schilderijen van Nicolaes Berchem (1621-1683), t/m 15 april; di t/m za 11-17u zo 12-17u. Tel. 023-5115775 (www.franshalsmuseum.com).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Haarlem, galerie Rob de Vries (Spaarnwouderstraat 47): wandbeelden van Piet Tuytel, t/m 7 januari; do t/m zo 13-17u. Tel. 023-5400307 (www.galerierobdevries.nl).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Helmond, De Nederlandsche Cacaofabriek (Engelseweg 1b): sculpturen en collages van Carla Vermeltfoort, t/m 31 december; wo t/m zo 13-17u. Tel. 0492-599055 (www.cacaofabriek.com).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Laren, Singer Museum (Oude Drift 1): Loving Art, werken uit de William & Anna Singer Collectie van Rodin, Millet, Miller, e.a., t/m 7 januari; Modernisme, werken van Gestel, Dufy, Toorop, Beekman e.a., t/m 7 maart; di t/m zo 11-17u. Tel. 035-5393939 (www.singerlaren.nl).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Maastricht, Marres (Capucijnenstraat 98): Dillettanti, From Lenin to Putin and back again, met werk van Vlad Mamyshev-Monroe, Georgy Litichevsky, Georgy Ostretsov e.a., t/m 25 februari; Négritude, collectie van Oumou Sy, t/m 25 februari; di t/m zo 13-18u. Tel. 043-3270207 (www.marres.org).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Nijmegen, Het Valkhof (Kelfkensbos 59): De laatste uren van Herculaneum, kunstschatten uit Herculaneum, t/m 18 maart. Isaac Israels in het ziekenhuis, tekeningen en aquarellen van Israels, t/m 28 januari. Geopend: di t/m vr 10-17u za zo 12-17u. Tel. 024-3608805 (www.museumhetvalkhof.nl).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Otterlo, Kröller-Müller Museum (Houtkampweg 6): conceptuele kunst van Cobra, Nieuwe Figuratie en Pop Art, t/m 18 maart; De kunstpaus, H.P. Bremmer, toont met schilderijen en tekeningen de invloed van de Haagse kunstkenner Bremmer (1871-1956) in de Nederlandse kunstwereld, t/m 28 januari; di t/m zo 10-17u. Tel. 0318-591241 (www.kmm.nl).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Rotterdam, Boijmans Van Beuningen (Museumpark 18-20): video-installaties, schilderijen en tekeningen van Erik van Lieshout, t/m 4 februari; stillevens van 17de-eeuwse meester Willem Kalf (1619-1693), t/m 18 februari; Rembrandts passie, 16de- en 17de-eeuwse Nederlandse prentkunst van Rembrandt, Hendrick Goltzius e,a., t/m 15 januari; wandschildering van Jan van der Ploeg, t/m 1 januari; di t/m zo 11-17u. Tel. 010-4419400 (www.boijmans.nl).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Rotterdam, Kunsthal (Museumpark): KK Outlet, tien jaar werk van reclamebureau KesselsKramer, t/m 14 januari; Lust, 70 nieuwe erotische tekeningen van cartoonist Peter van Straaten, t/m 21 januari; overzicht van het werk van beeldhouwer Henry Moore (1898-1986), t/m 28 januari; di t/m za 10-17u zo 11-17u. Tel. 010-4400301 (www.kunsthal.nl).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Schiedam, Stedelijk Museum (Lange Haven 145): Vrienden voor het leven, keuze uit de Altena Boswinkelcollectie, t/m 7 januari; Ieder het zijne, sculpturen en videoperformances van Fernando Sánchez Castillo, t/m 25 februari; Kamer der herinnering, installatie met films en video’s van Marjan Laaper, t/m 7 januari; di t/m za 11-17u zo 12.30-17u. Tel. 010-2463666 (www.stedelijkmuseumschiedam.nl).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Tilburg, De Pont (Wilhelminapark 1): toonaangevende werken van Willem de Kooning (1904-1997) naast prentenboeken uit de collectie van Rudi Oxenaar, t/m 28 januari; dertig jaar tekeningen van Jan Andriesse, t/m 7 januari; di t/m zo 11-17u. Tel. 013-5438300 (www.depont.nl).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Utrecht, Centraal Museum (Nicolaaskerkhof 10): Verloren paradijs, overzicht van het werk van de Situationistische Internationale, de laatste avant-gardebeweging van de 20ste eeuw. Met werk van Guy Debord, Asger Jorn, Guiseppe Pinot Gallizio en Ivan Chtcheglov, t/m 11 maart; Franse passie, 19de-eeuwse Franse schilderkunst en fotografie uit Nederlandse collecties met werken van Courbet, Daubigny, Monet e.a., t/m 11 maart;Werkplaats Jan van Scorel, schilderijen uit de collectie Oude Schilderkunst waaronder drie gerestaureerde schilderijen van Jan van Scorel, t/m 14 januari; di t/m zo 12-17u vr 12-21u. Tel. 030-2362362 (www.centraalmuseum.nl).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Utrecht, Aboriginal Art Museum (Oudegracht 176): Grootmeesters, toonaangevende Aboriginal kunstenaars uit Australië, t/m 11 maart; di t/m vr 10-17u za zo 11-17u. Tel. 030-2380100 (www.aamu.nl).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Venlo, Museum van Bommel van Dam (Deken van Oppensingel 6): Het lokkend avontuur, toont het werk van Pieter Defesche (1921-1998); Aangeraakt, toont het werk van studenten van Defesche, onder wie Ton Boelhouwer, Hans van Hoek, Stijn Peeters, Luuk Wilmering en Hans de Wit, t/m 7 januari; di t/m zo 11-17u. Tel. 077-3513457 (www.vanbommelvandam.nl).

LOPENDE TENTOONSTELLINGEN
Zwolle, Paleis a/d Blijmarkt (Blijmarkt 20): Mix Fundatie-Artez, werk van jonge Zwolse kunstenaars onder wie Harro van Aalderen, Elise van der Linden, Leonie Meijer, Marinda Veeneman, t/m 18 februari; di t/m zo 11-17u. (www.museumdefundatie.nl).

vormgeving
LOPENDE TENTOONSTELLINGEN

vormgeving
Amersfoort, De Zonnehof (Zonnehof 8): LoloFerrari, sieraden van Dinie Besems, naast werk van Ellen Faber, Yves Igielski, Suus Kooijman, Frans Ottink e.a., t/m 28 januari; di t/m vr 11-17u za zo 12-17u. Tel. 033-4633034 (www.dezonnehof.nl).

vormgeving
Amsterdam, Platform 21 (Prinses Irenestraat 19): The Visual Language of Reza Abedini, grafische ontwerpen van de Iranese kunstenaar Reza Abedini, t/m 21 januari; wo t/m zo 12-18u. Tel. 020-3449449 (www.platform21.com).

vormgeving
Amsterdam, Museum Willet-Holthuysen (Herengracht 605): Grootzilver, Amsterdams zilverwerk uit de winkels van Benniwitz en Bonebakker uit de periode 1800-1850, t/m 9 april; ma t/m vr 10-17u za zo 11-17u. Tel. 020-5231822 (www.willetholthuysen.nl).

vormgeving
Den Haag, Gemeentemuseum (Stadhouderslaan 41): Glas uit de Oriënt, de geschiedenis van islamitische glaskunst, t/m 18 maart; di t/m zo 11-17u. Tel. 070-3381111 (www.gemeentemuseum.nl).

vormgeving
Groningen, Galerie Sign (Winschoterkade 10): Reading the drawing, combineert kunst en strips met werk van Antistrot, Harma Heikens, Jonas Ohlsson, Sam Peeters e.a., t/m 14 januari; di t/m za 12-17u zo 14-17u. Tel. 050-3132651 (www.sign2.nl).

vormgeving
Leerdam, Nationaal Glasmuseum (Lingedijk 28): Fragile from Finland, hedendaagse Fins glasontwerp, t/m 14 januari; di t/m vr 10-17u za zo 13-17u. Tel. 0345-612714 (www.nationaalglasmuseum.nl).

vormgeving
Leeuwarden, Princessehof (Grote Kerkstraat 11): art nouveau keramiek van tegelfabriek Holland Utrecht, t/m 11 februari; Levenswerk, keramiek van Marja Hooft, t/m 28 januari; di t/m zo 11-17u. Tel. 058-2127438 (www. princessehof.nl).

vormgeving
Maastricht, Centre Cèramique (Avenue Cèramique 50): Art Deco uit Maastricht, serviezen en aardewerk van Sphinx uit de jaren ‘20, t/m 28 januari; wo vr 10.30-17u di do 10.30-20.30u za 10-15u zo 13-17u. Tel. 043-3505626 (www.centreceramique.nl).

vormgeving
Rotterdam, Boijmans Van Beuningen (Museumpark 18-20): Tokio * Amsterdam, nieuwe colliers en een overzicht van sieraden van Ted Noten, t/m 7 januari; di t/m za 10-17u zo 11-17u. Tel. 010-4419400 (www.boijmans.nl).

vormgeving
Tilburg, Nederlands Textielmuseum (Goirkestraat 96): European Art Quilts IV, hedendaagse Europese kunstquilts, t/m 28 januari; High tech low tech, tien jaar innovatie en traditie in design met nadruk op textieltechnieken. Met werk van Eugène van Veldhoven, Hil Driessen, Jeroen Vinken, Aleksandra Gaca e.a., t/m 14 januari; di t/m vr 10-17u za zo 12-17u. Tel. 013-5494564 (www.textielmuseum.nl).

vormgeving
Utrecht, Museum Catharijneconvent (Lange Nieuwstraat 38): Van kelk tot koffiekan, kerkelijke objecten, sieraden en gebruiksvoorwerpen van edelsmid Jan Noyens (1918-1982), t/m 7 januari; di t/m vr 10-17u za zo 11-17u. Tel. 030-2317296 (www.catharijneconvent.nl).

fotografie
LOPENDE TENTOONSTELLINGEN

fotografie
Amsterdam, Foam, Fotografiemuseum (Keizersgracht 609): Mensen van de 20e eeuw, 80 originele vintage prints van de Duitse fotograaf August Sander (1876-1964), t/m 21 maart; 1900 Groom Road, portretten van Diederik Meijer van inwoners van een trailerpark in New Orleans na Katrina, t/m 26 januari; Paradise Twenty-one, fotoseries en nieuw videowerk van Paul Kooiker, t/m 11 februari; Risk, selectie uit de Joop Swart Masterclass, t/m 7 januari; dagelijks 10-17u do vr tot 21u. Tel. 020-5516546 (www.foam.nl).

fotografie
Amsterdam, Stedelijk Museum CS (Oosterdokskade): Facts, Fictions and Stories, toont de projecten Chicago en Mr. Mkhize’s Portrait van fotografenduo Adam Broomberg en Oliver Chanarin, t/m 25 februari; dagelijks 10-18u. Tel. 020-5732737 (www.stedelijk.nl).

fotografie
Amsterdam, Huis Marseille (Keizersgracht 401): Document Nederland: Schraal, Geert van Kesteren fotografeert verborgen armoede in Nederland, t/m 4 maart; Domestic Landscapes, tijdloze fotoportretten van interieurs met een karakteristieke lichtinval uit het project van Bert Teunissen, t/m 4 maart; di t/m zo 11-18u. Tel. 020-5318989 (www.huismarseille.nl).

fotografie
Amsterdam, Melkweg Galerie (Marnixstraat 409): The neglected, project van David Gillanders i.s.m. AIDS Foundation East-West, t/m 20 januari; wo t/m zo 13-20u. Tel. 020-5318181 (www.melkweg.nl).

fotografie
Den Haag, Fotomuseum (Stadhouderslaan 43): selectie uit het werk van Gregory Crewdson waarin realiteit en fictie vervagen, t/m 25 februari; di t/m zo 12-18u. Tel. 070-3381144 (www.fotomuseumdenhaag.nl).

fotografie
Groningen, Noorderlicht Fotogalerie (Akerkhof 12): Omstreken, kwart eeuw werk van Harry Cock, t/m 21 januari; di t/m zo 11-18u. Tel. 050-3182227 (www.noorderlicht.com).

fotografie
Maastricht, Centre Cèramique (Avenue Cèramique 50): Couleur locale, documentaire fotografie van twee christelijke subculturen in Maastricht van Jan Klaren, t/m 21 januari; wo vr 10.30-17u di do 10.30-20.30u za 10-15u zo 13-17u. Tel. 043-3505626 (www.centreceramique.nl).

fotografie
Rotterdam, Cokkie Snoei (Mauritsweg 55): Mr Smith, serie werk van de Britse kunstenaar Paul M. Smith, t/m 21 januari; do t/m zo 13-18u. Tel. 010-4129274 (www.cokkiesnoei.com).

architectuur
LOPENDE TENTOONSTELLINGEN

architectuur
Arnhem, Historisch Museum (Bovenbeekstraat 21): 100 jaar bouwen aan Arnhem, overzicht van architectuur en stedenbouw in Arnhem met bouwtekeningen, foto’s, briefkaarten, films en geluidsfragmenten, t/m 1 april; di t/m vr 10-17u za zo 11-17u. Tel. 026-4426900 (www.hmarnhem.nl).

architectuur
Haarlem, ABC architectuurcentrum (Groot Heiligland 47): Zelfvoorzienende leefmilieus, plannen en praktijkvoorbeelden van Dennis Moet (Park), Ludo Boeije (Arcadis), Rickerd van der plas en Rop van Loenhout (Attika Architekten) voor een duurzame leefomgeving; voorts Het verander(en)de landschap, veranderingen van agrarisch gebied rond Haarlem in een multifunctionele ruimte, t/m 4 februari; di t/m za 12-17u zo 13-17u. Tel. 023-5340584 (www.architectuurhaarlem.nl).

architectuur
Nijmegen, Architectuurcentrum (Kannenmarkt 6): Charles Estourgie, een bevlogen vakman, toont reproducties van de oorspronkelijke ontwerpstudies van verschillende gebouwen van architect Charles Estourgie (1884-1950), t/m 7 januari; vr za zo 13-17u. Tel. 024-3244382 (www.architectuurcentrumnijmegen.nl).

laatste kans
Amsterdam, Galerie Van Zoetendaal (Keizersgracht 488): Give me your image, project van Bertien van Manen, t/m 1 januari; wo t/m za 13-18u. Tel. 020-6249802 (www.vanzoetendaal.nl).

laatste kans
Amsterdam, Rijksmuseum (Stadhouderskade 42): De verteller, alle tekeningen van Rembrandt (tweede deel), t/m 31 december. Dagelijks 9-18u. Tel. 020-6747000 (www.rijksmuseum.nl).

laatste kans
Maastricht, Bonnefantenmuseum (Avenue Céramique 250): schilderijen en werken op papier van René Daniëls, t/m 31 december; di t/m zo 11-17u. Tel. 043-3290190 (www.bonnefanten.nl).

Meer over